Хто не підлягає мобілізації у 2025 році: актуальні категорії та юридичні нюанси

В умовах воєнного стану та проведеної в Україні загальної мобілізації в Україні, питання призову на військову службу та підстав для його відстрочки є надзвичайно важливими для громадян. Важливо розуміти, що законодавство не є статичним, і нещодавній законопроєкт про мобілізацію, що набрав чинності, вніс суттєві зміни до порядку її проведення та, зокрема, до переліку осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації. Нижче ми розглянемо актуальні категорії громадян, хто не підлягає мобілізації, та ключові юридичні нюанси, пов’язані з цим.
Категорії громадян, які звільнені від мобілізації або мають право на відстрочку
Законодавство розрізняє повне звільнення від військової служби (зняття з обліку) і тимчасове відстрочення від мобілізації. Повністю звільнені, як правило, особи, яких визнано непридатними до служби із зняттям з військового обліку за станом здоров’я, а також особи, які досягли граничного віку перебування в запасі.
Основні категорії громадян, які мають право на відстрочку від мобілізації згідно з актуальним законодавством, включають:
- За станом здоров’я: Особи, які визнані ЛКК тимчасово непридатними або мають захворювання/стани, що дають право на відстрочку.
- За сімейними обставинами:
- Батьки трьох і більше дітей до 18 років.
- Особи, які самостійно виховують дитину до 18 років (батько одинак мобілізація або мати-одиначка).
- Ті, хто здійснює постійний догляд за хворими родичами (чоловік, діти, батьки свої або дружини) за медичним висновком.
- Ті, що мають чоловіка (дружину) з інвалідністю I, II групи або III групи за певними підставами.
- Ті, хто має батьків (своїх або чоловіка) з інвалідністю I, II групи за відсутності інших працездатних осіб, зобов’язаних їх утримувати.
- За освітою: Здобувачі освіти (денна/дуальна форма) рівня, вищого за раніше здобуту (з урахуванням вікових обмежень), а також докторанти, інтерни.
- За родом діяльності: Особи, заброньовані за органами влади, підприємствами, установами, організаціями в установленому порядку. Це механізм бронювання від мобілізації.
Розуміння того, хто не підлягає мобілізації в Україні базується на цих підставах.
Підстави для відстрочки від мобілізації
Право на відстрочку виникає за наявності юридично значущих фактів: стану здоров’я, певних сімейних обставин, статусу студента/вченого або факту бронювання від мобілізації. Кожна підстава має свої критерії та потребує документального підтвердження відповідно до закону про мобілізацію.
Які документи підтверджують право на звільнення або відстрочку
Для підтвердження права на відстрочку необхідно надати ТЦК і СП повний пакет документів, передбачених законодавством. Це можуть бути: висновки ЛКК, свідоцтва про народження, шлюб, довідки про інвалідність родичів, акти встановлення факту догляду, довідки з навчальних закладів, виписки з наказів про бронювання та інші підтверджувальні документи. Вкрай важлива актуальність і належне оформлення всіх наданих документів для успішного отримання відстрочки.

Як діяти, якщо мобілізують незаконно
Якщо, на вашу думку, ваші законні підстави для відстрочки ігноруються ТЦК і СП:
- При явці за повісткою, обов’язково подайте заяву про надання відстрочки з додатком усіх підтверджуючих документів під вхідний номер (вимагайте реєстрації).
- У разі відмови, отримайте письмове рішення ТЦК і СП або висновок ЛКК (якщо причина у здоров’ї).
- Негайно оскаржуйте дії/бездіяльність/рішення ТЦК і СП в адміністративному порядку (вищі ТЦК, Міноборони). Документуйте всі етапи взаємодії.
- Звертайтеся до адміністративного суду з позовом про оскарження рішення ТЦК і СП.
Чим може допомогти військовий юрист
Сфера військового права і питання мобілізації в Україні складні і вимагають глибокого знання законодавчої бази, включно з усіма останніми змінами до закону України про мобілізацію та підзаконних актів. Військовий юрист надасть неоціненну допомогу: проведе правовий аналіз вашої ситуації, допоможе зібрати й оформити необхідні документи, підготує заяви, скарги та позовні заяви, представить ваші інтереси в ТЦК і СП, ВЛК, органах влади та суді. Юрист допоможе розібратися в тонкощах бронювання від мобілізації та процедурі як отримати відстрочку від мобілізації, підтвердить, хто не підлягає мобілізації у вашому конкретному випадку.
Чому варто обрати нас
Юридична компанія Justice спеціалізується на захисті прав громадян у сфері військового права. Ми володіємо актуальними знаннями всіх аспектів мобілізації в Україні, змін, внесених до законопроєкту про мобілізацію, процедур відстрочки бронювання. Наші фахівці мають досвід успішного вирішення складних кейсів, пов’язаних з підтвердженням права на відстрочку (наприклад, батько-одинак мобілізація), оскарженням рішень ЛКК і ТЦК та СП. Ми запропонуємо ефективну стратегію дій та повний юридичний супровід, щоб ви знали, хто не підлягає мобілізації в Україні у вашій ситуації та як це право реалізувати.
Знання своїх прав є ключовим інструментом захисту в умовах мобілізації в Україні. Останні зміни до закону про мобілізацію потребують уважного вивчення. Для правильного застосування норм військового права важливо своєчасно і правильно підготувати підтверджуючі документи. У разі виникнення спірних ситуацій, звернення до кваліфікованого військового юриста – оптимальний шлях для захисту своїх законних прав, заснованих на чинному законодавстві.