Розірвання шлюбу в Україні: що потрібно знати

Коли люди вступають у романтичні стосунки та шлюб, думка про можливе розлучення зазвичай не відвідує їх. Але з часом, живучи в шлюбі, партнери можуть прийти до розуміння, що вони не підходять один одному, і виникає думка про розлучення. Це породжує безліч питань щодо процедури розлучення. У цьому контексті юридична компанія пропонує всю необхідну інформацію для пар, які стоять на порозі розлучення.

Як оформити розлучення в Україні?

Перш ніж підходити до питання про процедуру розлучення, важливо розуміти, що розрив шлюбних уз вимагає офіційного оформлення в будь-якому разі. Це пов’язано з тим, що шлюб тягне за собою безліч юридичних і соціальних наслідків:

 • Майно, придбане в період шлюбу, визнається спільним;
 • У судових процесах надається право не давати свідчення проти чоловіка або дружини;
 • У разі втрати дієздатності одним із подружжя, інший може бути призначений його законним представником;
 • Діти, народжені в шлюбі, вважаються дітьми законного чоловіка, серед іншого.

Документи, які будуть потрібні для розірвання шлюбу

Для оформлення розлучення через суд в Україні потрібне надання невеликого комплекту документів:

 • Ретельно оформлена позовна заява;
 • Ідентифікаційні номери платників податків обох з подружжя;
 • Паспорти сторін (бажано обох);
 • Офіційний документ, що підтверджує факт вступу в шлюб;
 • Копії актів про народження спільних неповнолітніх дітей (якщо такі є);
 • Квитанція про сплату судового збору.

Подання документів на розлучення може бути здійснено особисто до суду, водночас існує також можливість подання заяви онлайн через систему “Електронний суд” на офіційному сайті установи.

Завжди краще вирішувати розлучення мирним шляхом. Розгляди в судах можуть перетворитися на неприємну боротьбу, в яку можуть бути втягнуті родичі та друзі, що рідко закінчується сприятливо для обох сторін. Мирне вирішення конфліктів є оптимальним варіантом.

У випадках, коли домовленості досягти складно, подружжя може звернутися по допомогу до адвокатів для досудового врегулювання конфлікту. Професійний погляд і неупереджений підхід адвокатів часто дає змогу знайти вирішення суперечок і завершити процес розлучення спокійно та за згодою обох сторін.

Коли потрібно подати на розлучення в Україні 

Коли сімейні узи розірвані, вкрай важливо подати заяву на офіційне розірвання шлюбу. В іншому разі можливі різні небажані ситуації. Наприклад, придбана чоловіком квартира може стати об’єктом претензій з боку дружини, з якою він фактично не підтримує стосунків, і вона може вимагати поділ половини цього майна. Також діти, народжені від інших чоловіків після розриву, будуть записані як діти законного чоловіка, і відмовитися від батьківства можна буде тільки через судовий розгляд. Тому процес розлучення при припиненні стосунків необхідний. В Україні існують два основні шляхи оформлення розлучення:

 • За допомогою підрозділів РАЦСу, коли подружжя дійшло до взаємного рішення про розлучення і у них немає спільних неповнолітніх дітей.
 • Шляхом звернення до судових інстанцій, що необхідно, якщо у пари є спільні діти, один з подружжя не згоден з розлученням, або існують невирішені питання, наприклад, з приводу поділу майна.

Відмінність розлучення в РАЦСі та суді

Розірвання шлюбу через органи РАЦС можливе лише за обопільного бажання подружжя припинити шлюб і в разі, коли у пари немає спільних неповнолітніх дітей. У певних ситуаціях, наприклад, у разі хвороби одного з подружжя або його перебування в іншій країні, який не може особисто бути присутнім під час оформлення розлучення, необхідне надання підтверджувальних документів про причини відсутності.

З іншого боку, процес розлучення за допомогою судового розгляду може бути складнішим і тривалішим, перетворюючись для багатьох на тривалу і важку процедуру розриву сімейних уз. Тому багато хто прагне до розлучення через РАЦС за взаємною згодою, що передбачає необхідність досягнення компромісу з низки важливих питань. Однак на шляху до такої згоди багато пар стикаються з серйозними труднощами.

Розлучення в Україні 2024: процес

Розлучення в Україні 2024: процес

 • Після підготовки всіх необхідних документів слід подати їх до судової інстанції.
 • Подання документів здійснюється до суду за адресою проживання відповідача.
 • У разі наявності неповнолітніх дітей, заяву можна подати до суду за адресою проживання як батька, так і матері дитини.
 • Часто для успішного проходження процесу розірвання шлюбу потрібна допомога фахівця, знайомого з юридичними процедурами, наприклад, адвоката або юриста, послуги яких є платними.
 • Необхідно також сплатити державне мито, розмір якого може сягати до 1100 гривень.
 • Якщо документація оформлена правильно і обоє з подружжя висловили згоду на розлучення, процес у суді може зайняти близько місяця. Протягом цього часу у подружжя є можливість відкликати заяву про розлучення, якщо вони вирішать зберегти шлюб.
 • У разі, якщо одна зі сторін виступає проти розірвання шлюбу, судовий розгляд може тривати до шести місяців.

У яких випадках розлучитися не вийде

Згідно зі статтею 110 Сімейного кодексу України, суд не має права задовольнити запит про розлучення, якщо дружина перебуває у стані вагітності або з моменту народження дитини не минув один рік. Утім, у цьому правилі є винятки. Розлучення може бути дозволено в таких випадках:

 • Якщо у свідоцтві про народження дитини відсутні відомості про чоловіка як про батька;
 • У разі, якщо один із подружжя вчинив злочин проти іншого члена сім’ї (включно з чоловіком або дружиною, але не обмежуючись братами чи сестрами) або дитини;
 • Якщо було проведено тест на батьківство, результати якого підтверджують, що дитина не від чоловіка, і це підтверджено відповідною заявою до суду.

Ми сподіваємося, що надана інформація виявилася для вас корисною і допоможе вам у процесі розірвання шлюбу, якщо перед вами постала така необхідність. Будьте уважні до юридичних деталей і за необхідності звертайтеся до кваліфікованих юристів, щоб забезпечити захист своїх прав та інтересів.

Остались вопросы? Спросите нашего эксперта
Чіпець Ангеліна justice

Чіпець Ангеліна

Юрист
3+ років
Досвід у сфері права
150+
Проведені консультації
(за 2023-24 рр.)
80+
Виграних судових справ
(за 2023-24 рр.)

Доступна українська версія сайту

Перейти на українську версію